Seslendirme Üzerine

Ses Tonunuzu 30 Günde Nasıl Değiştirirsiniz?

 

Bu yazı 30 günde sesinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz uygulanabilir alıştırmaları içerir.

30 GÜNÜ BU İŞE AYIRIN

Bu konuda gelişmen gerekiyor mu?

Eğer cevabın evetse, gelecek 30 günü sesini geliştirmeye harcayacağına kendine bir söz ver. Eğer dediklerime tamamen uyarsan, sesinde kalıcı etkiler göreceksin.

Ses tonumu geliştirme serüvenimde, bir çok çalışma ve teknikler denedim. Sizinle işe yarayanları ve en uygulanabilir olanları paylaşacağım.

İLK ALIŞTIRMA SESİNİZİ DÜZELTMEK İÇİN BASİT AMA ETKİLİ BİR YÖNTEM

Sesinizi kayıt edin.

Sesinizi güçlendirmenin en iyi yollarından bir tanesi, şu anda konuştuğunuz şekli fark etmenizdir.

Diğer insanların bizim seslerimizi duyuşları, bizim kendi sesimizi duymamızdan biraz farklıdır. Hatta çoğumuz kendi sesimizi kayıttan dinlediğinde sevmeyiz.

Bu alıştırmada yapman gereken tek şey, sesini bir bilgisayar yada mp3 player vasıtasıyla kayıt etmen. Önemli olan tek nokta, kayıt ettiğin sesi, aynı kalitede sana aktarabilen bir sistem bulman.

Ses kayıt edicinizin , kayıt düğmesine bastıktan sonra, bir arkadaşınızla telefonda konuştuğunuzu farzedin. Normal hayatta konuştuğumuz gibi konuşmamamız önemli. Burada sesimize dikkat etmeyeceğiz.

Kayıt bittikten sonra, kaydettiğiniz ses dosyasını çalıştırın ve bir arkadaşınızdan ses tonunuza 1 – 10 arası bir not vermesini isteyin.

dikkat etmen gereken 3 ana nokta var. Uygulamalı olarak düşünürsek, eğer bu üç ana noktayı ele alırsak, çekici bir ses için gerekli olan herşeyi ele almış oluruz.

Netlik (1-10)

Sesin net ve keskin mi geliyor yoksa yuttuğun kelimeler var mı?

Netlik ve keskinliği geliştirmek için uygulayabileceğin bazı anahtar noktalar:

* Kelimeleri söylediğin sıradaki ağız şeklinizi abartın.
* Dişlerinin arasına yatay olarak bir kalem koy ve anlaşılır şekilde konuşmaya çalış
* Mümkün olduğunca tekerleme çalışın ve net söyleyene kadar sesinizi kayıt edin.

Enerji / Volüm (1 – 10 )

Ses tonu ve enerji birliktedir çünkü enerjili ve güvenli bir şekilde konuşmaya başlarsan, otomatik olarak ses tonun yükselir.

Bu çok önemli çünkü, enerji ve duygularını konuşmalarına katan insanlar daha yaratıcı, daha kendine güvenli ve daha yetkili gözükürler. Söylediklerini duygu ve mimiklerle desteklemezsen, karşı tarafın ilgisini kaybedebilirsin.Monoton bir aktarım sıkıcı yada endişeli gözükür.

Sesinizi dinlerken…

* Sesin güç ve kendine güven veriyor mu?
* Sesin yeteri bir enerji veriyor mu?
* Açık ve kendine güvenli mi?
* Tutkulu ve heyecanlı mı?

Eğer sesin bu pozitif özellikleri içeriyorsa, kendinize yüksek not verin.

Eğer içermiyorsa, düşük not verin.

Örnek olarak, restorantda yada dışarıda, kendinizi sürekli tekrar eder yada sesini zorla yükseltir bir şekilde mi buluyorsun?

Eğer öyleyse, bu konuda çalışmalısın.

Rezonans (1-10)

Sesinin derinden, zengin bir şekilde gelmesini istermisin. Rezonans sesini zenginleştirir ve erkeksi bir hava katar.

Sesimiz göğsümüz, boğazımız, ağzımız ve geniz gibi yerlerden çıkar. Bu her bölgeden farklı sesler alırız.

Bu alıştırmayı deneyin : Yüksek perdede bir ses çıkar, daha sonra yavaşça derin bir ses doğru azalt. Sesinin boğazından diyaframına doğru indiğini hissedeceksin. İşte rezonans burdadır

Çalışmalar gösterdi ki, kadınlar derin bir ses tonuna sahip erkekleri daha çekici buluyorlar. Bu alıştırmayı yapın ve arkadaşınızdan size 1 – 10 arası bir not vermesini isteyin. 1 puan , alvin ve arkadaşları gibi konuşuyorsanız, 10 puan fragman seslendiren adam gibi ..:)

Hayatına Entegre Etmek

30 gün boyunca, sesinizi geliştirmeye çalışın. Çevrenize sürekli hatırlatmalar koyun böylece dikkatiniz hep sesinizin üzerinde olacak.

Eğer sürekli buna dikkat etmezseniz, sesiniz eski haline geri döner.

Yapmayı sevdiğim diğer birşey de, yanlız kaldığımda yüksek sesle konuşmam. Araba sürerken kendinizle yüksek sesle konuşun. İnternetin yaygınlaşmasıyla birçok kişi çok az konuşarak gününü tamamlıyor.

30 gün boyunca cep telefonu ile mesajlaşmak yok. Onun yerine telefonda konuşarak işlerinizi hallediyorsunuz.

Johnny_DeLusion